wedding planner - konsultantka ślubna - Organizacja ślubu i wesela. Kraków Małopolska
Niewiele Narzeczonych jest świadomych, że mogą mieć wpływ na to jak będzie wyglądała ich Msza ślubna. Możecie wybierając czytania, ewangelie oraz inne formuły i wiele innych elementów. Warto również odpowiednio wcześniej zainteresować się tematem, gdyż można poprosić o czynne uczestnictwo rodziny w tej uroczystość.

Oprawa muzyczna ślubu

Począwszy od oprawy muzycznej. Możecie wybrać pieśni na wejście oraz na ofiarowanie i komunię. Aby nadać wyjątkowy charakter, Pary Młode często organizuje kwartet smyczkowy lub pięknie śpiewającą solistkę. Jeśli zlecacie oprawę muzyczną ślubu upewnijcie się czy wykonują wszystkie części stałe oraz Hymn do Ducha Świętego. Można również skorzystać z usługi organisty, który na stałe współpracuje z parafią. Zwykle nawet jeśli rezygnujecie z jego usługi ksiądz sugeruje aby zapłacić organiście „odstępne”….

Rodzaj wejścia do kościoła

Do kościoła Młoda Para może wejść na kilka sposobów. Tradycyjnym w Polsce sposobem jest wspólne wejście Pary Młodej. Jeżeli decydujecie się na wspólne wejście do kościoła w taki przypadku ksiądz z asystą przyjdzie po was pobłogosławi i przyprowadzi do ołtarza. Pieśń na wejście rozmoczona się w momencie dzwonków.

Jeżeli do ołtarza Pannę Młodą prowadzi Ojciec a Pan Młody czeka przy ołtarzu wówczas ksiądz wychodzi dopiero kiedy Para Młoda stoi już razem przed ołtarzem. Warto o tym uprzedzić zespół lub organistę, ponieważ muzyka lub pieśń musi rozpocząć się w momencie, kiedy Ojciec z Panną Młodą wchodzą do kościoła.

Ślub Kościelny czytania

Możecie wybrać jakie czytanie chcecie usłyszeć. Możecie zdecydować, czy chcecie by czytań było jedno czy dwa. Dodatkowo możecie poprosić kogoś z ze swoich gości, aby przeczytali czytania. Czytanie można wybrać z poniższej listy:

I czytanie 

II czytanie 

Ewangelia

Możecie wybrać ewangelię, do której nawiązywać w kazaniu będzie ksiądz. Z poniższej listy najczęściej wybierana jest ewangelia 8 Błogosławieństw.

Sakrament małżeństwa

Po zakończonym kazaniu Ksiądz zadaje pytania Parze Młodej:

Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?

Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia?

Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

Na które bezwarunkowo odpowiadacie „Chcemy”.

Akt zawarcia małżeństwa poprzedza bezpośrednio „Hymn do Ducha Świętego”, który wszyscy odśpiewują na stojąco.

Przysięga Małżeńska

Po owinięciu stułą waszych prawych dłoni wypowiadacie słowa przysięgi. Pierwszy mówi narzeczony, potem narzeczona.

Słowa przysięgi brzmią:

 Ja (swoje imię), biorę Ciebie, (imię wybranki/wybranka), za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.

Możecie, ale nie musicie powiedzieć słowa przysięgi z pamięci. Jeśli jednak będzie to dla was zbyt stresujące możecie wcześniej poprosić księdza by odwrócił w waszą stronę tekst tak byście mogli w razie problemów przeczytać. Gorąco odradzam opcji, kiedy to Ksiądz najpierw mówi 3 słowa a potem wy powtarzacie. Wygląda i brzmi sztucznie. Tak jakby takie papugi powtarzające słowa, z których powagi i konsekwencji nie rozumieją.

Następnie wymienicie się obrączkami, mężczyzna pierwszy. Wypowiadacie wówczas słowa:

(Imię wybranki), przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Modlitwa wiernych

Możecie ułożyć własną modlitwę wiernych oraz poprosić Gości o przeczytanie. Jeśli nie wiecie, jak skonstruować modlitwę wiernych, możecie skorzystać z gotowej i lekko dopasować do swoich potrzeb.

Ofiarowanie

Jeśli tylko chcecie możecie również przynieść do ołtarza „Chleb i Wino”. Orszak z darami może być też bogatszy. Mogą wam również towarzyszyć świadkowie lub rodzice.

Kolejne już stałe części Mszy Świętej przebiegają normalnie 

  • Modlitwa eucharystyczna
  • Modlitwa Pańska, czyli „Ojcze nasz”
  • Obrzęd pokoju
  • „Baranku Boży”
  • Komunia święta (nowożeńcy mogą ją otrzymać pod dwiema postaciami).
  • Modlitwa po Komunii

Na zakończenie mszy, przed błogosławieństwem ogólnym, kapłan w specjalny sposób błogosławi nowożeńców.

Po błogosławieństwie Małżonkowie podpisują dokumenty oraz otrzymują gratulacje od Księdza. 

Na wyjście z kościoła grany jest zazwyczaj Marsz Mendelsona. 

Przed kościołem czekają już wasi Goście i obsypują was ryżem i pieniędzmi na szczęście. Często przed kościołem Para Młoda odsypywana jest płatkami róż, bańkami lub konfetti. 

Upewnijcie się tylko wcześniej czy ksiądz się na to zgadza i czy jest osoba która, to później pozamiata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *