Motyw przewodni wesela. Kraków i okolice

Jak zaczynamy planować przyjęcie weselne to często zastanawiamy się jaki motyw przewodni wybrać. Kiedy my planowaliśmy wesele to również usłyszałam takie pytanie “a jaki będzie motyw wesela?”. No właśnie.. czy ten motyw przewodni wesela jest konieczny.

Po pierwsze to wasze wesele i nikt nie może wam niczego nakazać. Pamiętajcie o tym. Jeżeli rozważacie jednak organizację wesela z jakimś dominującym motywem to należy go dobrze przemyśleć.

Jest to temat ważny dlatego mój pierwszy wpis na blogu z serii Ślubny galimatias jest właśnie o motywie przewodnim wesela.

Motyw przewodni wesela, organizacja ślubu i wesela Kraków

Po drugie, jeżeli macie potrzebę by ślub i wesele miało ten motyw przewodni to musi on być zdefiniowany jeszcze przed wyborem sukni ślubnej i sali weselnej. Są to takie główne trzy rzeczy, które muszą ze sobą zagrać ponieważ skupiają uwagę wszystkich. Jeżeli zamierzacie osiągnąć efekt “wow”, muszą być spójne. Nie zagra nam suknia Princessa z wystrojem sali w stylu glamour, do której wprowadzimy elementy dekoracyjne w stylu pin up albo rustykalnego. Wyjdzie z tego kipisz i o ile wam o to chodziło to super.

Przy wyborze motywu przewodniego wesela pomoże wam odpowiedź na 3 pytań:

 1. Czy macie już wybraną salę weselną? Jakie są w niej kolory i styl?
 2. O jakiej sukni ślubnej marzy Panna Młoda?
 3. Czy jest rzecz/kolor/hobby/styl itp jaki chcielibyście mieć na weselu?

Dostosuj motyw przewodni do sali weselnej lub sale weselną do wybranego motywu.

       Sala weselna zazwyczaj ma już z góry narzucony styl. Mogą mieć wystrój glamour, rustykalny, pałacowy lub jeszcze inny. Jeżeli już macie wybraną salę to pewnie był jakiś powód dlaczego właśnie tą np: ilość gości, cena, noclegi dla gości, odległość od kościoła lub zamieszkania albo właśnie wystrój. Jeżeli to właśnie wystrój was urzekł to już macie z górki. To zapewne wasz motyw wesela wam się dobrze dopasuje. Jeżeli wystrój wam się nie podoba ale przy wyborze tego obiektu decydowały kwestie finansowe itp. to musicie dobrze się zastanowić jak dopasować swój motyw przewodni wesela do tego pomieszczenia. Idealną sytuacją jest jak sala weselna ma styl, który ja nazywam “ekonomicznie biały”. To są sale weselne, które dopasowują się do Młodej Pary. Naprawdę nie wiele potrzeba by wprowadzić swój kolor lub styl. I jeśli jeszcze nie wybraliście sali weselnej to poszukajcie takiej w okolicy i weźcie ją pod uwagę. Jeżeli macie na myśli ślub w konkretnym stylu np. rustykalnym lub glamour to najlepiej poszukać sali, która ma taki wystrój ale to niestety czasami opcja dużo droższa.

Wymarzona suknia ślubna a motyw przewodni wesela

      Każda Panna Młoda ma swój wymarzony styl sukni ślubnej a także kolor. Pełna stylizacja Panny młodej to również dodatki: welon, wianek lub przypinki. Wszyscy zaproszeni gości będą podziwiać ją przez całą noc. Jeżeli decydujemy się na motyw przewodni wesela koniecznie musi on zagrać z stylem Panny Młodej, nie odwrotnie. Panna Młoda nie może być przebrana.

Jeśli zastanawiacie się jaki motyw przewodni wesela wybrać to podpowiadam, że może być to:

 1. wasz ulubiony kolor/y,
 2. rodzaj kwiatów,
 3. styl boho, glamour, rustykalny, romantyczny, pin up itp.
 4. Symbol lub rzecz, która ma dla was znaczenie: serca, rower, motocykl, łódka ip.
 5. wasze hobby: narciarstwo, żeglarstwo, wędrówki po górach, wspinaczka, podróże itp.
 6. pora roku w, której bierzecie ślub
 7. film/książka/bajka
 8. miejsce lub kraj: styl paryski, włoski albo góralski lub łowicki
 9. rodzaj muzyki jakiej słuchacie
 10. styl świąteczny: Bożonarodzeniowy lub Wielkanocny

Gdzie można zaakcentować wybrany przez was motyw przewodni wesela?

Mówią dużo o was i o stylu wesela jakie będziecie organizować. Jeśli decydujecie się ma motyw przewodni wesela to najlepiej jak zaproszenia też będą w tym stylu. To też ułatwi wam ich wybór bo jest rozmaitość wzorów oraz form ale o tym innym razem. Często też goście dopasowują się do podanego na zaproszeniu stylu wesela. I tak też było u nas. Okazało się, że bardzo dużo gości ubrało się w wybranych przez nas kolorach i nawet prezenty zostały obwiązane wstążkami pod kolor.

Zwyczajowo ozdabia się obejście wokół domów rodzinnych Państwa Młodych. W tym miejscu możemy również zaakcentować motyw przewodni wesela wieszając np. balony, pompony i wstążki w wybranym kolorze przewodnim.

Tu również można pokusić się o dekoracje w nawiązujące do naszego motywu przewodniego wesela. Należy jednak upewnić się, że tego dnia nie ma jeszcze innego ślub i nikomu nie będzie przeszkadzała wasza dekoracja. Ewentualnie popytajcie znajomych, może ktoś chwilę przed waszym ślubem przygotuje kościół/urząd na waszą uroczystość z waszymi dekoracjami.

 Jeżeli motywem przewodnim wesela będzie kolor to warto zorientować się czy: są kwiaty w takim kolorze, czy są to kwiaty sezonowe albo czy będą to kwiaty farbowane by uzyskać taki kolor jaki wybraliście. Jeśli motywem przewodnim będzie właśnie wybrany rodzaj kwiatów np. słoneczniki to zadzwońcie do kwiaciarni czy w danym terminie będą tego rodzaju kwiaty albo czy uda im się sprowadzić w tym terminie. Niestety jeżeli wybierzecie kwiaty sezonowe, w okresie posezonowym mogą być sporo droższe.

Rodzice oraz świadkowie to osoby, które będą blisko was w tym dniu. Zapytajcie ich czy zechcieliby się dopasować ubiorem do waszego motywu przewodniego wesela. Pamiętajcie, by nie zrobić tego zbyt nachalnie bo to też dla nich stresujący dzień.

Wybrany przez was motyw przewodni wesela musi się znaleźć na sali weselnej. Musi być spójny z wystrojem obiektu. Jeżeli nie będziecie korzystać z usług dekoratora, koniecznie uzgodnijcie z menadżerem obiektu kiedy będziecie mogli ustawić własne dekoracje i w jakim zakresie. Może tak się zdarzyć, że dzień wcześniej sala jest zajęta i obmyślone przez was dekoracje będziecie musieli wykonać rano przed ślubem. W takich sytuacjach najlepiej wynająć dekoratora, który wprowadzi wasz wymarzony motyw przewodni wesela. Kiedy decydujecie się że sami będziecie dekorować salę w dniu ślubu ograniczcie własne dekoracje do niezbędnego minimum. Zaplanujcie też, które dekoracje można wykonać dużo wcześniej i tylko przed ślubem dowieźć na salę a które muszą być wykonane dokładnie w tym dniu np. balony z helem. Poproście też jak najwięcej osób do pomocy by zajęło wam to jak najmniej czasu. W dniu ślubu czas płynie dwukrotnie szybciej i tylko magia telewizji może sprawić, że uda się to zrobić jednej osobie.

Tort musi być najpierw ładny a później smaczny. Tu również warto przemycić wybrany motyw przewodni.

Pary Młode często mają problem z wyborem drobnych upominków dla gości. Wybrany wcześniej przez nich motyw przewodni wesela może to ułatwić. I tak na przykład motywem przewodnim wesela było serce – to dla gości zamówmy lizaki w kształcie serca z waszymi inicjałami, różowe róże – zapachowe różyczki do kąpieli, wesele w stylu rustykalnym – małe słoiczki z konfiturami.

Podsumowując wybrany przez was motyw przewodni wesela ma być wasz. No początku zastanówcie się jak pożenić styl Panny Młodej, sali weselnej i wasz motyw przewodni.  Jeżeli to wam zagra ułatwi wam to planowanie waszego świata

Mam nadzieję, że materiał był pomocny.

Piszcie w komentarzach z czym macie kłopoty, chętnie pomogę. Życzę wam samych przyjemności.

1 thought on “Jaki motyw przewodni ślubu wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *